Temat: gamma knife - gdzie i dla kogo
Witam, po przeczytaniu kilkunastu tematow odnosnie noza gamma i wielu sprzecznych opiniach bardzo prosze o o dpowiedz na klika pytan:

1. czy noz gamma moze byc zastosowany w przypadku pierwotnych nowotorow mozgu o III st zlosliwosci wg WHo (skapodrzewiak anaplastyczny)
2. jaka jest maksymalna wielkosc guza przy ktorym mozna zastosowac to leczenie
3. czy pomijajc Prage i Sztokholm gamma knife jest wkoncu w POlsce czy nie?
4. czy ktos moze polecic specjaliste znajacego dobrze te metode?
5. czy zeby zostac zajkwalifikowanym do tej metody leczenia trzeba spelnic jakies specjalne kryteria tak jak jest no w przypdaku temodalu?

Bede bardzo wdzieczna za opinie tym bardziej, ze jako osoba nowa naprawde ciezko jest przeczytac wszytskie posty.Zatem jesli moje pytanie sie dubluje to tym bardziej przepraszam.
Źródło: glejak.pl/forum/viewtopic.php?t=2363Temat: Gamma Knife- cudowne naświetlanie
czyli nóżgamma- Podczas zabiegu tą techniką głowę pacjenta umieszcza się w specjalnym ‟hełmie" mającym ponad 200 otworów, z których każdy ‟przepuszcza" w kierunku operowanego miejsca po jednym promieniu gamma. Energia pojedynczego promienia jest tak mała, że nie szkodzi tkankom, które znajdują się ‟po drodze", dzięki czemu nie wypadają włosy, nie ma poparzeń itd. Dopiero gdy u celu skupia się 200 promieni, chora tkanka zostaje zniszczona.
Tak właściwie to od razu efektów nie widać, ale zazwyczaj po pół roku można robić RM, który wykazuje oczywiście zmniejszanie się guza wiadomo, że im dłuższy czas od naświetlania tym lepsze efekty.
Nóżgamma niszczy naczyniaki i guzy złośliwe i jest niezastąpioną techniką eliminowania guzów łagodnych, które też mogą być śmiertelne.
Ja naświetlalam się z pilocytic astrocytoma stopnia I-go. Wiem, że guz stopnia II-go i powyżej już sie nie kwalifikują, a ponadto muszą mieć do 4 cm średnicy, mój po operacji-a właściwie te "resztki"- miały ok. 1 cm średnicy.
Zazwyczaj jest to kwestia jednej porcji (frakcji) naświetlania, także w ten sam dzień się wychodzi ze szpitala, ale zdarzają się i inne przypadki-takie jak ja co mają w 5-ciu frakcjach, przez co spedzilam 5 dni w szpitalu.
Przez cały swój pobyt tam nie czułam żadnych skutków ubocznych owego naświetlania, jedyną niemiłą rzeczą był moment nakładania tzw. przeze mnie stelażu na głowę(który się przykręca do kości czaszki), dzięki któremu są robione pomiary dłowy do dokładnego wymierzenia punktu w który mają być skierowane promienie, a także daje on pewność tego, że głowa nie zmieni swojego położenia podczas naświetlania.
Podczas tego zabiegu jest pełny relaks, raz nawet się zdrzemnęłam- bo puścili mi relaksacyjną muzyczkę
O środki z nożem gamma wiem, że znajdują się w Szwecji, Czechach, Niemczech i pewnie jeszcze gdzieś, w każdym bądź razie w Polsce tego nie ma!!!
W Szwecji kosztuje to ok. 100 000 zł, zaś w Czechach ok. 70 000 kr czeskich. Różnica cenowa wynika z tego, że w Pradze aparat zafundował Vaclav Havel ze swojej nagrody Nobla i licza tam tylko koszt hospitalizacji a nie amortyzacje urządzenia.
Ja naświetlałam się w Czechach i jeśli chodzi o pieniądze to wygląda to następująco: płaci się na początku cłą sumę i na koniec pobytu oni podliczają ile się czego zużyło, od wpłaconej kwoty odejmują poniesione wydatki i zwracają resztę pieniędzy. Mnie wyniosło to ok. 10 000 zł.
Warunki w szpitalu rewelacyjne- tylko pozazdrościć.
I to naprawdę działa szkoda tylko, że większość naszych lekarzy nie wie na czym to polega-jeśli wogóle wiedzą, że cos takiego istnieje...
Źródło: glejak.pl/forum/viewtopic.php?t=1849


Temat: Gamma Knife- cudowne naświetlanie
no ztego co mi wiadomo to w polsce tez sa osrodki ktore posiadają nóżgamma, nawet tu na forum były osoby w ten sposob operowane w polsce. tyle tylko ze przy glejaku to raczej malo skuteczna metoda
pozdrawiam
Źródło: glejak.pl/forum/viewtopic.php?t=1849


Temat: alternatywna meoda leczenia nieoperacyjnego raka mózgu...
" />Jak duży jest ten guz? Może Gamma Knife? To rodzaj naświetlania. Ale guz nie może być większy niż 3 cm i nie każdy mozna naświetlić. To nieinwazyjna metoda leczenia guzów mózgu.

NóźGamma jest uznawany w skali swiatowej jako zalecane leczenie dla guzow mózgu. Metoda ta jest pod każdym względem lepsza od operacji i z czasem zastąpi konwencjonalną neurochirurgię wszędzie, gdzie będzie to możliwe. Jest nowoczesna, a zarazem sprawdzona już przez 30 lat jej stosowania.
Pacjent zwykle tego samego dnia może wrócić do domu i zwykłych zajęć. Z Gamma Knife nie wiąże się konieczność rekonwalescencji, jaka jest niezbędna po operacji. Metoda eliminuje ryzyko związane z otwarciem czaszki i operacją na mózgu!!!
Chirurgia Noza Gamma jest uznawana w skali swiatowej jako zalecane leczenie dla guzow mózgu. Jest to wsparte ponad 2500 artykulami , przegladajacymi badania, ktore najpierw zostaly opublikowe w czasopismach neurochirurgicznych. Gamma knife odsuwa traume fizyczna oraz wiekszosc ryzyka zwiazaneo z tradycyjna chirurgia. Zostalo udowodnione bezpieczenstwo tej metody w dlugim okresie czasu i jest uznawana i pokrywana przez plan ubezpieczeniowy w calej Europie!
Wiecej niż 8 tys pacjentow na swiecie przeszlo Gammanoz w latach 1987 – 2006.
Gammanoz może tez przedluzac zycie pacjentom takze ze zlosliwym rakiem mozgu.http://www.neurosurgery.pitt.edu/imageg ... erior.html


Niestety metoda ta nie jest stosowana w Polsce.( Jak na razie.Słyszałam ostatnio że w szpitalu na Bródnie w Warszawie mają to stosować ale jeszcze nie wiem kiedy) Można poddać sie temu zabiegowi niestety odpłatnie w wielu krajach unii. Najblizej i najtaniej jest w Pradze. Jeśli będziesz chciała mogę podać Ci adres mailowy do lekarza do Pragi który sie tym zajmuje. Na początku trzeba wysłać do tego lekarza maila w języku angielskim i opisać zaistniała sytuację-tzn. wiek pacjenta,jaki to rodzaj guza itp. To nic nie kosztuje. Odpowiedź przychodzi bardzo szybko-czasami 2-3 dni i lekarz pisze czy istnieje szansa aby chorego poddać takiemu zabiegowi czy nie i prosi o przesłanie wyniku TK lub MRI na płytce. W Pradze koszt takiego zabiegu wynosi ok. 10 tyś złotych. Dla porównania w Brukseli lub Frankfurcie ok 7,5-15 tyś euro. Ja nie namawiam tylko napisałam to co wiem od osób które to przeszły i dysponuję namiarami na tą klinikę w Pradze. Niestety ja nie mogłam z tego skorzystać bo mój guz znacznie przekraczał dopuszczalny rozmiar a pozatym jest zrośniety z pniem mózgu.
Ale napisanie do dok. Liscaka nic nie kosztuje . Zapytać można. Zaszkodzić nie zaszkodzi a może to bedzie akurat jakieś wyjście.
Źródło: w5a8ww.prosalute.info/forum/viewtopic.php?t=1497


Temat: 11.01.2009 - XVII Finał WOŚP
" />WOŚP zebrała ponad 42 mln złotychPonad 42,8 mln zł - to ostateczny wynik XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - poinformował w poniedziałek szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak, podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Fundacja WOŚP ma obowiązek sporządzenia sprawozdania z przeprowadzonej zbiórki i przekazania go do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca lutego. W poniedziałek WOŚP przekazała dziennikarzom dokładne rezultaty XVIII Finału.

W tym roku WOŚP zagrała, już po raz drugi, dla dzieci z chorobami onkologicznymi. Za zebrane środki fundacja zamierza kupić wysokospecjalistyczny sprzęt dla klinik onkologicznych. Za pieniądze z zeszłorocznego Finału kupiono m.in. aparaty do wstępnej diagnostyki onkologicznej.

- Prawie 43 mln - no nie spodziewaliśmy się, bo trochę mieliśmy stracha, kiedy przyszła ta pogoda i baliśmy się, że może ludzie będą siedzieli w domu, nie będą chcieli wyjść. Cieszymy się bardzo i dziękujemy wszystkim, którzy byli razem z nami. Będziemy mogli zrealizować wszystkie nasze pomysły, jakie mamy na ten finał, więc kupić sprzęt z najwyższej półki, to już nie są ultrasonografy, to są także NMR-y, rezonanse magnetyczne i bardzo ważny sprzęt do przeprowadzania operacji neurochirurgicznych - mówił Owsiak dziennikarzom.

Dodał, decyzja o kupnie tej aparatury zapadła pod wpływem historii chłopaka, który na licytacji na rzecz WOŚP wygrał współprowadzenie telewizyjnej "Panoramy". - Ten chłopak nas wzruszył i spowodował, że to jest nasza decyzja, my takie decyzje możemy podejmować w każdej chwili, jesteśmy elastyczni. To urządzenie nazywa się nóżgamma. Jeśli je kupimy, będzie to pierwsze takie urządzenie w Polsce - dodał szef WOŚP.

Owsiak wyraził żal, że resort zdrowia nie zdecydował się wesprzeć fundacji w tworzeniu ośrodków wczesnej diagnostyki onkologicznej, które powstają w oparciu o sprzęt kupiony za środki z zeszłorocznego Finału.

- Nie załatwiliśmy jednego celu - Ministerstwo Zdrowia miało nas wspomóc w tworzeniu tych ośrodków, tam trzeba stworzyć etaty dla ludzi, którzy będą to robili. Ministerstwo się z tego wycofało. Ale sami lekarze wzięli to na siebie. Szpitale same zdecydowały, że będą to utrzymywały. Jeśli ministerstwo by nas wspomogło, byłoby fajnie, ale jeśli nie, to szpitale będą musiały wziąć to na siebie. I biorą - podkreślił Owsiak.

Pytany o plany na przyszłość i cele kolejnych zbiórek, powiedział, że zapewne znowu trzeba będzie wrócić do inkubatorów. - Okazuje się, że 800 inkubatorów kupowanych przez fundację ciągle pracuje, a niektóre mają już 15 lat. Więc niewykluczone, że to będzie znowu neonatologia. Te wszystkie inkubatory zakupione przez fundację są ciągle te same. My byśmy chcieli tylko uzupełniać, a nie kupować jako jedyni - zaznaczył szef WOŚP.

"Rozliczenie" tegorocznego Finału miało formę happeningu. Od godz. 10.30 do 12 ulicami stolicy jeździła kolumna samochodów, która zapraszała warszawiaków do udziału w spotkaniu podsumowującym Finał. Na czele kolumny jechał zabytkowy, kolorowy autobus, a w nim Owsiak wraz z całą ekipą Fundacji. Za nim jechały cztery tiry wypełnione sprzętem medycznym kupionym w ramach poprzedniego Finału.

Prawie 43 mln zł zebrane w czasie tegorocznego, XVIII Finału, to kolejny rekord Fundacji WOŚP. Choć, jak podkreśla Owsiak, prawdziwym rekordem jest to, że Orkiestra gra już od 18 lat. W zeszłym roku zebrano blisko 40,5 mln.

W tym roku, w dniu Finału zadeklarowana kwota wynosiła ponad 36 mln zł. Dodatkowe 3,5 mln udało się zebrać dzięki licytacjom internetowym. WOŚP można było wesprzeć na wiele równych sposobów - m.in. za pośrednictwem specjalnych linii telefonicznych, portali społecznościowych oraz sms-ów.


Źródło
Źródło: antyklerykalowie.pl/forum/viewtopic.php?t=936

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
 
  nóż gamma w Polsce
Litera-tour